ПЕРШІ ПОЧАТКИ ПАРАФІЇ СВЯТОЇ СОФІЇ В МОНРЕАЛІ

Київський Софійський Собор послужив зразком для багатьох будівель Софійських Соборів. Пам’ять величі і слави привезли і наші піонери за океан в далеку Канаду. Православна Церква в Канаді, була заснована в 1918 році у західних провінціях. Після другої світової війни хвиля імігрантів до Канади збільшувалася . Отже, в наслідок припливу нової хвилі , частина імігрантів посилилася в Монреалі, виникла потреба збудувати Божий храм.

Отже, в домі Миколи Юрійчука 9-го Березня 1925 року, відбулися перші збори і було створене Українське Православне Братство. Він був першим секретарем браства.Його внесок та його родини та інших членів братства дуже вагомі. Згодом братство зростає у щораз сильнішу, чисельну громаду, і в 1929 р. громада придбала перший церковний будинок куди сходилися молитися православні українці, де розвивалося культурно-громадське життя.

Тут слід відмітити, що Українська Православна Церква на рідних землях зуміла поєднати національне стремління Українського народу з його вірою від самих початків Християнства в Україні. Всі верстви українського народу від селян до інтелегенції були об’єднані в одну неподільну цілісність і тому православна віра та українська нація зливалися в одне ціле та ставали синонімами: православний і українець.

Перед цим, парафія винаймала приміщення в Сирійській Православній Церкві що знаходиться на вулиці Нотр-Дам 54 ,Санкт Схiд. О. Семен Савчук , голова Консисторії Української Православної Церкви в Канаді (UOCC) відслужив першу Літургію українською мовою в новій церкві, яку вірні купипили на вулиці Lorimier.

Через рік , 22-го серпня 1926 р. був призначений постійний священик о. Володимир Слюзар,який прибув до Монреалю зі своєю родиною і активно включився в організаційне життя громади. Завдяки його відданому служінню та наполегливій праці, громада закупила нову ділянку землі і розпочала будівництво нового Храму. За планом відомого знавця української архітектури, проф. В. Січинського у 1962 р. було завершено будівництво нового храму, на честь Святої Софії Київської Премудрості Божої, який був освячений Блаженнішим Іларіоном Огієнком, Митрополитом Вініпегу і всієї Канади.

У 1988 році іконописцем Макаренком з Нью-Йорку була розписана передня частина храму. Друга частина храму, була завершина під керівництвом Віктора Сидоренка, який був головою церковної ради.

Катедра Святої Софії є частиною Східньої Єпархії Української Православної Церкви Канади, а головна канцелярія знаходиться в Вінніпезі. Видавництво випускає газету "Вісник", що розсилається всім хто платить свої річні внески до парафії.

Духовне Літургійне життя повязяне із духовність та традиціями нашого народу. Ми цінуємо спадщину наших предків , ми прагнемо зберегти це в нашому парафіяльному житті та передати молодому поколінню. БЕЗ МИНУЛОГО НЕМАЄ МАЙБУТНЬГО!!!